Fihrist | Hakkımda | Özel projeler | Hobilerim | Klavyemden..
[Go to Private Projects INDEX]

Smartbox:

           Smartbox basitçe aşağıda gösterildiği gibi yapıya sahip bir UTM kutu projesidir; ama önce bu projenin hikayesinden bahsetmek istiyorum;

           Benim ve Ali YILMAZ (LCD Panel I/O Module) tarafından 2009 yılında, halihazırda çalışmakta olduğum logistik firmanın uzak ofisleri için geliştirildi. O günlerde yaklaşık 220 Servis Sağlayıcımız vardı ve bu ofislerde marketten edindiğimiz normal bir ürün kullanıyorduk. ADSL, FW ve IPSec VPN özellikleri vardı. Proje başında, 200 cihazlık hacimden dolayı çok iyi bir fiyat edinmiştik. Sorun şu ki bu fiyat avantajını zaman içerisinde kaybettik. Zaman zaman yeni uzak ofisler için yeni cihazlara ihtiyacımız oluyordu ama artık satışı durdurulmuş bir ürün olduğu için aynı cihazdan bulunmuyordu. Bu ürünün yerine teklif edilen cihaz ise çok pahalı idi, bizim iyi fiyatın yaklaşık 3 - 4 katı. Bizde yeni edineceğimiz cihazda bazı extra özellik aramaya başladık, bu yeni özellikler neden daha fazla para harcadığımızın açıklaması olacaktı. Mesela 2009 yılı için 3G çok iyi bir özellikti. Ancak ne varki hem ADSL+3G özelliklerini hem de FW+IPSec özelliklerini birden destekleyen düzgün bir cihaz bulamadık. Sonunda bende kendi cihazımı yapmaya karar verdim!

           Aslında farklı bir amaç için zaten çalışmalarım öncesinden başlamıştı ve günün ihtiyaçlarına göre bazı özelliklerini hızla değiştirmem yeterliydi. Sonunda smartbox'ımız olmuştu. 2009 yılında 10 adet cihaz yaptım. Bunlardan 7 tanesini bazı uzak ofislere dağıttım ve sorunsuz 5 yıl boyunca kullandık. Bu gerçekten de fantastik bir proje idi ve şahsen çok zevkli bir süreçti. Normal market cihazlarında bulunmayan bir çok kritik özelliğe sahipti. Hayal edin, O bizim için dikilmiş bir elbise gibiydi. (çünki öyleydi :) ) Örneğin, tüm cihazları merkezi olarak yönetiyorduk, yerel insanlarla cihazların yönetim şifrelerini paylaşmak istemiyorduk ama bu durum Internet Servis Sağlayıcının ADSL kullanıcı adı ve şifresini değiştirdiği zamanlarda sorun oluyordu. Zira birisinin yerel olarak cihaza login olup yeni ADSL kullanı adı ve şifresini cihaza girmesi gerekiyordu. Yeni cihazımda ikinci bir kullanıcı tanımlayabiliyor ve bu kullanıcı ile sadece ADSL kullanıcı adı ve şifre bilgisinin güncellenmesine izin verebiliyordum. Cihazın ön yüzüne bir LCD görüntü ekranı eklemiştim ve bazı temel kayıt/durum bilgilerini bu ekrana yansıtıyordum. Telefonda herhangi birisi bu monitör sayesinde cihaz hakkında bilgi verebiliyor ve arızalara müdehalemiz oldukça kolaylaşıyordu. Örnek avantajlardan birisini de bu durum oluşturmuş oluyordu.

           5 yıl içerisinde sadece 1 adet sorun çıkmıştı; Cihaz logları için bir limit tanımlamayı unutmuştum. Bir gün cihazlardan birisi tüm hafızasını doldurdu! (Hafızadan kastım DOM module, yani flash disk'i diyebilirim.) Sonra tüm cihazlara bir update yayınladım, artık yönetim arabiriminden log kayıtları için limit tanımlanabiliyordu.

 • - Configuration:
   Configuration is a text file that contain all settings information of the device. You can restore of the device when you copy Operating System into a new Hardware.
 • - WAN Manager:
   WAN Manager is a part of the SmartBox code that checking the connectivity to the HQ. It's establishing the VPN Tunnel and keep connected device to the HQ location. Manage the IpSec and generate alert If fail any step.
 • - Interface Controller:
   the Interface Controller part is follow up the 3G status and ADSL status constantly. Bring up the 3G connection If ADSL fail according to Configuration If set to "auto backup" mode.
 • - MAIN Controller:
   The Main Controller is manage the all modules also checking everything of Linux to understand everything is progressing as expected or not. Can say that It's heart of the SmartBox.
 • - Linux OS:
   Debian based minimal linux OS, the DOM Hard Disk is total 512 MBtyes size already.
 • - DOM:
   DOM (512 MB): DiskDOM 512: Disk On Module. Industrial version of SSD - Hard Disk. Everything store into here. Operation System, SmartBox code, configuration and all logs.
 • - HW:
   It's all Hardware like main board, cpu, ram, disk, ports, etc.
 • - LPT Port:
   LCD Display is fixed to main board directly, not use the usual socket. Use this port to send message characters as bytes and simple instead of bits.
 • - Two lines LCD Display:
   Two lines, LCD Display panel which able to show the alert messages on the front of the SmartBox devices. It's so helpful for quick troubleshooting.
 • - Log Manager:
   The module manage the logging according to log setting in the configuration. It gets the logs from the other modules, write into log file and also send some of the messages to the Displan Controller module.
 • - Display Controller:
   The module establish connection to the LCD Display hardware. Send the alert messages to the LCD Display when gets alert messages from Log Manager.
 • - UPS 3G Modem:
   It's usual 3G modem which is connected to USB port that inside of the SmartBox case as hidden from the outside of box.
 • - USB Port:
   Using only to connect the 3G modem, inside of the SmartBox case.
 • - Ethernet Interface:
   Bridge Mode Connection, DSL profile - also ppp interface - defined on Smartbox code, in linux
 • - Mini ADSL Modem:
   Only DSL encapsulation running here, there is no DSL profile and Layer3 executions on the ADSL modem
 • - Central Management Application:
   It's central management application which is running on a different platform to manage all the devices remotely, around the network. It's best choise If to do same operation on the several devices or all of the devices.
 • - Web Based Management Interface:
   It's Web based management Interface of the device. Needs login to access the content; can see all status and log information also change configuration / setting when logged in the web page.
 • - ADSL Manager:
   This module is responsbile for all ADSL operations, checking status, disconnect or connect to the GSM network.
 • - ADSL Controller:
   The module is responsible for ADSL modem management. It loads ADSL profile, establish connection to the ISP.
 • - 3G Manager:
   This module is responsbile for all 3G operations, checking status, disconnect or connect to the GSM network.
 • - 3G Controller:
   The module is responsible for 3G modem management.
 • - VPN Manager:
   VPN Manager is responsible to IpSec setting and and tunnel daemon.
My Personal Web Page - ReNewing period...