Fihrist | Hakkımda | Özel Projeler | Hobilerim/BilimOyun | Klavyemden..
[Hobilerim'e Git] / [Bilim/Oyun'a Git]

Usturlab:           Temel olarak yapılmaya çalışılan şey, kutup yıldızı hedeflendiğinde kurşunun bağlı olduğu ipin hangi açıdan geçtiğini tespit etmektir. Çok daha hassas ölçümler için tarih boyunca benzer metodla çalışan ama daha marifetli cihazlar kullanılmıştır. Biz burada anlaşılması en kolay şekli kullandık, böylelikle Elif'im de konuyu kolaylıkla anlamış oldu.

           Bu daha marifetli cihazlara en güzel örnek Sekstant isimli cihazdır. Ünlü denizcimiz Sadun BORO 1965 yılında başladığı dünya turunda böyle bir Sekstant kullanmıştır. Hiç bir ekeltirik / elektronik cihaz kullanmadan sadece geleneksel gözlem metodları kullanmıştır, haydi önce biraz bu dünya turundan bahsedelim ve sonra bizim örneğimize geçelim.


           KISMET isimli kodra tip 10.5 metre uzunluğunda ahşap bir teknesi vardı. Şu anda Istanbul/Haliçte Koç müzesinde sergilenmektedir. (Bu arada bu müzeyi ziyaret etmenizi şiddetle tavsiye ederim.) Dediğim gibi O navigasyon için sadece geleneksel gözlem yöntemleri kullanmış, hiç bir elektirik / elektronik cihaz kullanmamıştır. Bu arada "navigasyon" akıllı telefonlardaki bir uygulamanın ya da uygulama kategorisinin adı değildir. Navigasyon, akıllı telefonlardan ve hatta GSP'den çok daha eski bir şeydir. Bu kelime, akıllı telefonlardan ve GSP'ten çok daha eskidir. Dünya üzerinde bulunduğunuz yeri, koordinatları tespit etmeye navigasyon denir. Aslında çok özel bir hesaplama işidir. Dünyada nerede bulunduğunuzu hesaplarsınız ve bu hesaplama işine navigasyon denir...

           Sadun BORO seyahati boyunda geneleksel gözlem metodları ile yerini tespit etme konusunda hiç bir sorun yapamamış, hatta olağanüstü başarılar göstermiştir. En güzel örneklerden birisi Atlantik Okyanusu geçişidir. Bu hikayeyi daha sonra web'imde biryerlere ekleyeceğim...

           Şimdi gelelim Sevgili Kızım Elif'imle beraber biz ne yaptık?

           Öncelikle arama motorunda açı ölçer resimleri aradık ve düzgün bir tane seçip iki A4 büyüklüğünde print ettik. Sonra bu iki parça açı ölçer resmini bir kartonun (aslında biz bir fotoblok kullandık, daha pratik bir üründür) üzerine düzgünce kesip yapıştırdık. Sonra yine bir kaç A4 kağıdı, güzelce rulo şeklinde kıvırıp yapıştıdık ve bu şekilde bir boru elde ettik. Sonra bu boruyu de aşağıdaki resimde göüldüğü gibi açı ölçerimizin üstüne yapıştıdık. Son olarak düzeneğimizin tam ortasına bir vida takıp, ip bağladık ve ipin ucuna (balık oltalarında kullanılan) küçük bir kurşun parçası astık. Artık usturlabımız hazırdır.
Kişisel Web Sayfası - Yenilenme Aşamasındadır...