Temel olarak yapılmaya çalışılan şey, kutup yıldızı hedeflendiğinde kurşunun bağlı olduğu ipin hangi açıdan geçtiğini tespit etmektir. Çok daha hassas ölçümler için tarih boyunca benzer metodla çalışan ama daha marifetli cihazlar kullanılmıştır. Biz burada anlaşılması en kolay şekli kullandık, böylelikle Elif'im de konuyu kolaylıkla anlamış oldu.

Bahsini ettiğim daha maarifetli cihazlara ise en güzel örnek sekstant denilen cihazdır. Ünlü denizcimiz ve medarı iftihar Sadun BORO, 1965'de çıktığı dünya turunda işte böyle bir sekstant ile geleneksel rasat yöntemlerini kullanmış ve navigasyon hesabını buna göre yapmıştır. Bahsei geçmişken bir kaç kelime ile bu hadiseden bahsetmeden geçmemek lazım.

Sadun BORO, bu devr-i alem gezisine 10,5 Metre uzunluğundaki Kısmet isimli Kodra tipi ahşap teknesi ile yapmıştır. (Şu and İstanbul Haliç'te bulunan Koç Müzesinde sergilenmektedir.) Seyahati boyunca hiç bi elektirik/elektronik cihaz kullanmamış, tüm navigasyonunu (navigasyon cep telefonlarındaki bir gutup uygulamaya verilen isim değildir, dünya üzerinde tam olarak nerede bulunduğunuzu hesaplama işine navigasyon denir ve GPS'in icadından çok daha eski bir mazisi vardır) geleneksel metodlarla yapmıştır. Tek ihtiyacı olan aynası buğlanmamış, düzgün gösteren bir sekstant ile doğru bir saat bilgisi...

Sadun BORO seyahati boyunca navigasyon konusunda hiç sorun yaşamadığı gibi ibretlik başarılar göstermiştir. Bu konudaki tecrübelerini özetle daha sonra buraya ekleyeceğim.

Şimdi gelelim Sevgili Kızım Elif'imle beraber biz ne yaptık?

Öncelikle arama motorunda açı ölçer resimleri aradık ve düzgün bir tane seçip iki A4 büyüklüğünde print ettim. Sonra bu iki parça açı ölçer resmini bir kartonun (aslında biz bir fotoblok kullandık, daha pratik bir üründür ama karton farzedebilirsiniz) üzerine düzgünce kesip yapıştırdık. Sonra yine bir kaç A4 kağıdı, güzelce rulo şeklinde kıvırıp yapıştıdık ve bu şekilde bir boru elde ettik. Sonra bu boruyu de aşağıdaki resimde göüldüğü gibi açı ölçerimizin üstüne yapıştıdık. Son olarak düzeneğimizin tam ortasına bir diva takıp, ip bağladık ve ipin ucuna (balık oltalarında kullanılan) küçük bir kurşun parçası astık. Artık usturlabımız hazırdır.Ölçüm için tek yapmamız gereken, boruyu gece kutup yıldızına doğru çevirmek ve boru içinde kutup yıldızını gördüğümüzde ipin hangi açı değeri üstünde olduğunu tespit etmek.

Biz Mersin'de 36,5 değerini okuduk :)